Zioła w ogrodzie

Zioła to nie tylko funkcjonalna ozdoba każdego balkonu czy ogrodu,ale również możliwość uzupełnienia domowej apteczki o liczne środki pochodzenia naturalnego, odpowiednie do tworzenia naparów czy gorących inhalacji. Zioła nie wymagają wiele uwagi, a ich odpowiednia pielęgnacja sprawi, iż porosną duży obszar ogrodu. Czy ich hodowanie jest opłacalne? jakie zioła wybierać? Jak sadzić i kiedy zbierać plony?

Zioła to wdzięczne rośliny, które nie potrzebują wiele zainteresowania z naszej strony. Sadzić je można zarówno w korytkach na balkonie, jak i w ogrodzie. Znajdziemy im osobne miejsce, aby w spokoju mogły puszczać swoje kłącza. Zioła lubią miejsca słoneczne, jednak nie takie, które mogłyby powodować poparzenia delikatnych części roślin. Warto więc wykorzystać tereny przy murach czy ogrodzeniach, najlepiej na tyłach ogrodu, z dala od ruchliwych ulic. Dzięki temu mamy pewność, iż nasze zioła będą wolne od ciężkich pierwiastków, takich jak ołów czy cynk. Sadzenie w ziemi nie wymaga specjalistycznego pikowania – ziemię wcześniej należy nieco skopać, aby bez problemu móc wysiać rośliny i przykryć je niewielką warstwą ziemi.

jakie zioła wybierać do swoje ogrodu? Wybierajmy zarówno te eleganckie, jak i pachnące, mogące być przydatne w kuchni. W naszym polskim klimacie najlepiej utrzymują się mięta, szałwia, bazylia, oregano, majeranek, tymianek oraz wiele innych. Warto pomyśleć również o lawendzie, która sprawdzi się zarówno jako dodatek odstraszający mole, jak i pomoc podczas bolesnych skurczów. Ich sadzenie odbywa się w okolicach kwietnia-czerwca, na plony można liczyć w okolicach lipca sierpnia. Zbieranie świeżych liści powinno odbywać się przed okresem, w którym roślina zaczyna kwitnąć. Po tym czasie liście nie posiadają tyle wartości odżywczych, mogą również wydawać się gorzkie w smaku. Zioła muszą być suszone w odpowiednich warunkach – najlepiej wykorzystać do tego czyste ściereczki, które uprzednio rozkładamy w miejscu suchym, osłoniętym od wiatru – może być to rzadko wykorzystywana izba w domu. Na ściereczkach pozostawiamy rośliny i czekamy ok. 1-2 tygodni na ich całkowite uschnięcie. Po tym czasie susz jest gotowy do wykorzystywania.

Czy hodowanie ziół może być opłacalne? W przypadku posiadania niewielkiego ogrodu nie – jest to hodowla wyłącznie na własny użytek. Warto jednak pamiętać, iż zioła, nawet w niewielkich ilościach, mogą okazać się doskonałym dodatkiem w codziennym gotowaniu, wspomagać nasze zdrowie. Nawet niewielka ilość suszonej mięty czy rumianku wspomoże nas w nieżytach żołądka, jak również wczesnych fazach przeziębienia.

Suszone zioła świetnie sprawdzają się również jako pomoc przy nieżytach górnych dróg oddechowych Stworzenie naparu z rumianku oraz innych ziół skutecznie udrożni drogi oddechowe, wspomoże w zmniejszaniu obrzęku oraz pozwoli odetchnąć pełną piersią. Wiele osób wykorzystuje suszone zioła również w czasie kąpieli – wykorzystanie rumianku czy też lawendy pozwoli na pełne zrelaksowanie się oraz możliwość rozluźnienia zbitych mięśni.

Related posts

WordPress › Błąd