Ogród powinien być piękny i kolorowy nie tylko latem. Dlatego warto zadbać o to, by stworzyć w nim odpowiednie kompozycje także z roślin, które swoje piękno wyzwalają w okresie wiosennym. Dzięki temu już wtedy, gdy tylko minie astrologiczna zima, można liczyć na piękny ogród, który nastroi pozytywnym humorem. Sprawdźmy więc, jakie wiosenne kwiaty można wybrać do swojego przydomowego, zielonego azylu.
Okazuje się, że wiosenne kwiaty, które można przyjąć do swojego ogrodu jest naprawdę wiele i można stworzyć z nich bardzo ciekawe aranżacje. Są to przede wszystkim rośliny odporne na niskie temperatury, które zimują w postaci cebulek. Tym sposobem wiosenne kwiaty ogrodowe to przede wszystkim krokusy, tulipany, narcyzy i hiacynty. I – przyznajmy szczerze – trudno wyobrazić sobie bez nich przydomowy ogród w te pierwsze ciepłe tygodnie roku. Ale zanim wymienione tu gatunki zakwitną, można cieszyć oko przebiśniegami oraz śnieżycami – ich pełne uroku, delikatne białe kielichy. Wspomniane krokusy to wiosenne kwiaty, które wychylają się z ziemi jako kolejne – już w marcu. Dostępne są one w kolorze białym, żółtym oraz szafranowym. Kwiecień to z kolei czas, w którym rozkwitają narcyzy (w kolorze białym i żółtym) oraz tulipany, które występują w imponującej palecie barw. Ale chyba najbardziej imponujące pod kątem kształtu kielicha jest hiacynt, który nie tylko okazale się prezentuje, ale też wspaniale pachnie.
Aby wiosenne kwiaty mogły rozkwitnąć w ogrodzie, trzeba je odpowiednio posadzić. Oczywiście sadzimy same cebulki. Umieszczamy je w ziemi w taki sposób, by każda z cebulek miała wokół siebie dość dużo przestrzeni. Jest to ważne z tego powodu, że każdego roku z jednej cebulki powstają kolejne (cebulki przybyszowe) – co oznacza, że kępa krokusów, tulipanów czy przebiśniegów będzie coraz większa z każdą wiosną.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w ogóle decydować się na wiosenne kwiaty w ogrodzie – w końcu kiedy przekwitną, pozostanie po nich pusta przestrzeń. Ale i na to jest sposób. Wystarczy wybrać na wiosenne kwiaty cebulowe takie miejsce, które znajduje się tuż obok roślin o dużych, rozłożystych liściach i wielkich kwiatach. Dzięki temu puste miejsce zostanie zamaskowane. Można też zastosować prostsze rozwiązanie – po prostu, gdy kwiaty cebulowe przekwitną, siejemy w ich miejscu ozdobne kwiaty jednoroczne. Można też wkomponowywać kwiaty cebulowe w trawniki bądź też sadzić je na skalniakach – dzięki temu latem nie zauważymy, że czegoś w tych miejscach brakuje. Nawet pojedynczo posadzone kwiaty – zwłaszcza hiacynty – doskonale będą się prezentować. Wszystko zależy od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy uzyskać.
Tworząc kompozycje z wiosennych kwiatów, pamiętajmy, by wykorzystać informacje o tym, w jakim kolorze będą dane kwiaty, jaka jest wielkość ich kielichów, a także kiedy dokładnie kwitną (i jak długo). Dzięki temu można uzyskać naprawdę ciekawy efekt wizualny i nie trzeba będzie czekać do lata, by móc cieszyć się pięknym, zachwycającym i pełnym kolorów ogrodem.