W intensywnych kolorach jesieni

road-1072823_1280Kiedy jesień wkrada się intensywnie do ogrodu, zaczyna się powolny pochód wspaniałych barw. I to nie tylko kwiatów, ale również drzew i krzewów, które stroją się w czerwienie, fiolety, brązy, pomarańcze, żółcienie itp. Zjawisko to wygląda jak działanie tajemnych sił. W rzeczywistości przebarwienia liści następują na skutek skomplikowanych procesów, zachodzących w roślinach, które przygotowują się do zimy. Kiedy dni stają się krótsze i noce robią się chłodniejsze, zanika powoli proces fotosyntezy, ponieważ rozkładowi ulega wówczas chlorofil. Najpiękniej wybarwiają się drzewa o sezonowych liściach. Aby więc osiągnąć efekt jesiennej egzotyki, trzeba tak komponować rośliny, by wyeksponować ich piękno o różnych porach roku. Jesień ma naturalną siłę w serwowaniu ostrych kolorów. Wystarczy więc tylko odrobinę wyobraźni i wyczucia stylu, by stworzyć w naszych ogrodach enklawę barw.

W ogrodach rozmieszczonych na dużej powierzchni, jesienny klimat utworzą okazałe drzewa. Z drzew iglastych wybarwiają się na żółto: miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski i modrzew japoński. Brązoworude są z kolei motosekwoje chińskie i cypryśniki błotne. Piękny efekt przynoszą też liczne odmiany klonów: klon polny, klon pospolity, klon jawor, klon tatarski, klon palmowy i klon okrągłolistny. Niektóre z nich osiągają nieduże rozmiary, na przykład wolno rosnący klon palmowy. Piękne pomarańczowe liście ma pochodzący z Chin jarząb olcholistny. Z kolei dławisz okrągłolistny wytwarza liście w kolorze cytrynowym. Intensywnie cytrynowożółte liście ma też oczar wirginijski. Piękne są brzozy: brodawkowata, czarna, chińska, karłowa, niska i omszona. Charakterystyczny zapach drożdżowego ciasta lub piernika ma pomarańczowożółty grójecznik japoński. Barwą liści i korali przykuwają wzrok jarzęby: pospolity, szwedzki, mączny i jarząb brzęk.

W mniejszych ogrodach jesienny barwny taniec należy głównie do krzewów o ozdobnych liściach. Idealnym krzewem do małych ogrodów jest berberys. Najcenniejszy to berberys Thunberga. Z kolei popularne: irga błyszcząca, rozkrzewiona lub pozioma, charakteryzują się tym, że mają niewielki wymagania, a efekt dają znakomity. Skromne wymagania mają też świdośliwy, które najlepiej prezentują się w długich szpalerach. Z rodziny wrzosowatych atrakcyjne są azalie i borówki amerykańskie. Piękny czerwony odcień ma dereń skrętolistny i trzmieliny: oskrzydlona, szerokolistna, brodawkowata oraz europejska. Intensywnie żółte są natomiast liście oczarów: omszonego, pośredniego, japońskiego i wirginijskiego. Warto wiedzieć, że wymagają one żyznej gleby, zasobnej w składniki pokarmowe. Ładny efekt dają też liczne odmiany tawuł, na przykład gęstokwiatowa i śliwolistna.

Nie sposób wymienić wszystkich czarujących intensywną barwą liści drzew i krzewów. Wybór jest dziś duży. Dostępne w sieci albo w tradycyjnych sklepach, dają dostojny efekt kolorystyczny.

Na podst.: Bąbelewski P., Strojniejsze od kwiatów. „ Mój Piękny Ogród” 2014 nr 10

Dodaj komentarz