Sposób na komary

z14278051QW okresie letnim chętnie organizujemy spotkania w ogrodzie i zapraszamy znajomych, z którymi do późnego wieczora chcemy spędzić czas. Niestety w ogrodzie często zostajemy narażeni na ukąszenia komarów i meszek, pomimo stosowania ubrań z długimi rękawami i długich spodni. Zwolennicy naturalnych metod mogą wykorzystać i posadzić takie rośliny jak: lawenda, pelargonia szorstka, mięta, tymianek, bazylia, komarzyca, których zapach odstrasza komary.
1. LAWENDA wąskolistna – nadaje się do uprawy w warunkach naszego klimatu. Kwitnie przez lipiec- sierpień, w kolorze fioletowym, niebieskim i różowym. Dobrze znosi stanowiska nasłonecznione, nie toleruje nadmiaru wody, jest rośliną ozdobną.
2. GERANIUM lub pelargonia szorstka inaczej nazywana anginką – jej liście o intensywnym cytrynowo-różanym zapachu doskonale odstraszają komary. Roślina lubi stanowiska słoneczne, ale i regularnie nawadniane, szczególnie należy o tym pamiętać w lecie. Olejek z geranium odstrasza komary i działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
3. MIĘTA PIEPRZOWA potrzebuje miejsca słonecznego i próchnicznej ziemi, dobrze się rozkrzewia, dorasta do 90 cm wysokości. W swoim składzie zawiera mentol, który także wykorzystany jest w przemyśle kosmetycznym. Pomaga na wiele dolegliwości żołądkowych.
4.TYMIANEK POSPOLITY nazywany także macierzanka tymianek, włoska macierzanka, tymianek ogrodowy. Rośnie w miejscach słonecznych, umiarkowanie nawadnianych, jego wysokość dochodzi do 20-50 cm. Ponadto stosuje się go jako ziołowy środek leczniczy na przeziębienia, na problemy trawienne, jak też przy biegunkach.
5. BAZYLIA podobnie jak tymianek musi mieć podłoże systematycznie nawadniane i miejsce nasłonecznione. W doniczkach osiąga wysokość do 30 cm, a posadzona w ogrodzie do 50 cm. Jej lecznicze właściwości wykorzystuje się w problemach trawiennych, pomaga w dietach odchudzających.
6. KOMARZYCA – Plektrantus koleusowaty najlepiej toleruje stanowisko półcieniste, a podłoże umiarkowanie nawodnione, nie znosi przesuszenia. Posiada zwisające pędy, które pięknie wyglądają w doniczkach wiszących .
Wszystkie powyżej wymienione rośliny możemy posadzić w ozdobnych doniczkach, donicach czy skrzynkach i ustawić w miejscach, w których będziemy wypoczywać.
W walce z komarami możemy wykorzystać naturalne olejki roślinne wśród nich olejek goździkowy, eukaliptusowy, cynamonowy, bergamotowy, bazyliowy, anyżkowy, lawendowy, kokosowy, waniliowy, miętowy, sosnowy, tymiankowy.
Ich skuteczność opiera się na intensywnym zapachu, który działa odstraszająco na owady. Olejki zapachowe stosuje się bezpośrednio na skórę.
Z kolei, gdy doszło do ukąszenia, miejsce to należy posmarować środkiem przeciwhistaminowym, przeciwbólowym dostępnym w aptece, nie należy miejsca ukąszenia drapać. W celu zmniejszenia dolegliwości ukąszenia, można przyjmować preparaty wapnia w syropie lub tabletkach musujących.
Przebywanie w ogrodzie będzie mniej kłopotliwe i uciążliwe, jeżeli odpowiednio wcześniej zaplanujemy i przygotujemy miejsce spędzania wolnego czasu.

Related posts