Rośliny do ogrodów w stylu śródziemnomorskim
Mroźne zimy. Do polecanych roślin należy bukszpan. Nadaje się on znakomicie do formowania w przeróżne kształty (możemy kupić już uformowane sadzonki), a co najważniejsze nie przemarza w naszym klimacie. Bukszpan nadaje się do sadzenia w gruncie, można sadzić go także w pojemnikach. Kolejną rośliną, którą możemy posadzić w ogrodzie jest sosna limba. Ten gatunek sosny dobrze sprawdzi się nawet w niewielkich ogrodach, gdyż należy ona do drzew wolno rosnących. Warte polecenia są także różne odmiany jałowca. Wśród oferowanych odmian jałowca warte polecenia są te wolno rosnące lub odmiany karłowe. Do karłowych odmian jałowca należy między innymi jałowiec łuskowaty „Niebieska gwiazda”. Z odmian wolno rosnących warty polecenia jest jałowiec nadbrzeżny. W ogrodzie śródziemnomorskim warto posadzić także winorośle. Do najbardziej mrozoodpornych odmian należy winorośl „Alden”, „Canadice”, „Lidia”. Te odmiany winorośli można sadzić na terenie całego kraju, nawet w rejonach z najbardziej niskimi temperaturami.
W ogrodach w stylu śródziemnomorskim sadzi się nie tylko krzewy, ale także zioła. Wśród ziół bez trudu znajdziemy takie, które świetnie poradzą sobie w polskich warunkach. Do wartych polecenia ziół jednorocznych należy oregano. Nasiona oregano możemy wysiać wprost do gruntu lub przygotować z nich rozsadę. Oregano jest rośliną dorastającą do wysokości 50 cm. Z ziół bylinowych możemy posadzić miętę dostępną w wielu odmianach, melisą i szałwię. W Polsce dobrze rośnie również lawenda.
W ogrodzie w stylu śródziemnomorskim nie może zabraknąć bugenwilli. Jest to bardzo dekoracyjne pnącze dorastające nawet do 12 m. O urodzie tego pnącza nie decydują kwiaty, lecz tak zwane podsadki, które w rzeczywistości są liśćmi. Bugenwilla dostępna jest w odmianach z podsadkami w kolorze białym, czerwonym, purpurowym, pomarańczowym lub łososiowym. Niestety, w polskich warunkach klimatycznych posadzona w gruncie bugenwilla przemarza. Dlatego należy sadzić ją w donicach, a na zimę wnosić do pomieszczenia z temperaturą około 10 stopni Celsjusza. W tym okresie roślinę podlewamy raz w tygodniu. Przechowaną bugenwillę możemy wynieść na zewnątrz dopiero po 15 maja. Bugenwille należy latem silnie zasilać. Pod koniec lutego jej pędy należy skrócić. Dzięki cięciu bugenwilla wyda więcej kwiatów. Roślina nie lubi nadmiernej ilości wody, przelana traci liście.