Projektowanie ogrodu samodzielnie w Poznaniu – praktyczne porady

Projektowanie ogrodu samodzielnie w Poznaniu!

Projektowanie ogrodów to pojęcie dość obszerne i rozbudowane. Ilość potrzebnych informacji i ogrom wiedzy, jaką należy posiadać, aby w odpowiedni sposób zaaranżować ogród, przytłacza każdą osobę początkującą. Postaraliśmy się wybrać więc najważniejsze informacje, jakie warto posiadać przed podjęciem decyzji o samodzielnym zaprojektowaniu ogrodów. Poniżej znajdziesz kilka porad, które z pewnością ułatwią to zadanie. Dzięki nim stworzenie satysfakcjonującej aranżacji ogrodu w Poznaniu będzie wyjątkowo łatwe i intuicyjne.

Przeanalizuj warunki, jakie panują na Twojej działce

Pierwsza i właściwie najważniejsza zasada przy projektowaniu ogrodów to potrzeba wykonania szczegółowej analizy warunków, jakie panują na działce. Bez tego punktu cała reszta nie ma właściwie żadnego sensu, bowiem nawet najlepiej wymyślona koncepcja nie obroni się, jeśli nie jest stworzona w oparciu o te warunki właśnie. Zweryfikuj więc, czy Twoja działka jest mocno nasłoneczniona, czy też może wręcz odwrotnie – całkowicie zacieniona lub tylko częściowo. Zastanów się też, czy na Twojej działce utrzymuje się wilgoć, czy może położenie działki sprawia, że wszystko szybko wysycha. Dopiero na tej podstawie możesz zacząć dobierać odpowiednie kwiaty. Wybór konkretnych roślin ułatwi Ci internet. Jeśli wiesz już, jakie warunki panują na Twojej działce, wpisz w wyszukiwarkę konkretne frazy, które zawierać będą w treści informacje o stopniu nasłonecznienia i wilgoci. Internet w konsekwencji podpowie całe mnóstwo przykładowych roślin, które świetnie odnajdą się w Twojej przestrzeni ogrodowej. Wybierając rośliny, możesz także skorzystać z fachowej pomocy doradców zatrudnionych w centrach ogrodniczych i internetowych hurtowniach, którzy chętnie doradzą najlepsze opcje do warunków na działce.

Stwórz swoją własną koncepcję

Tworząc koncepcję wyglądu ogrodu, warto skupić się na wykorzystaniu tego, co już znajduje się na działce. Weź pod uwagę, czy na Twojej ziemi znajdują się na przykład pagórki lub stare drzewa i rośliny. Jeśli tak – wykorzystaj je do stworzenia nowej aranżacji ogrodu z uwzględnieniem właśnie tych elementów. Takie kompozycje będą się świetnie prezentować. Kupując kwiaty, warto wziąć pod uwagę, jakie rośliny znajdują się już w ogrodzie. Tworząc aranżację ogrodu w Poznaniu, należy wybierać rośliny, tak aby całość dobrze się prezentowała oraz żeby każda roślina czuła się dobrze w towarzystwie innej, nowoposadzonej. Istotne jest, aby wziąć pod uwagę tempo przyrastania i rozrastania się roślin. Jedna rabata może bowiem ulec zniszczeniu przez jeden niepotrzebny krzew, który przez zbyt szybki rozrost zabierze całą ilość promieni słonecznych wyłącznie dla siebie, pozostawiając pozostałe elementy rabaty w zacienieniu.

Zastanów się, ile czasu możesz poświęcić temu miejscu

Przed rozpoczęciem aranżowania ogrodu musisz także zastanowić się, czy chcesz poświęcać temu miejscu dużo czasu. Co to oznacza w praktyce? Mianowicie to, czy będziesz miał czas na pielęgnację ogrodu – częste przycinanie roślin, nawożenie, koszenie, grabienie, odchwaszczanie i tego typu prace. Jeśli nie – wybór roślin musisz uzależnić właśnie od tego czynnika. Brak czasu może bowiem spowodować, że rośliny i kwiaty mogą szybko ulec zniszczeniu przez zaniedbanie. Warto więc postawić na gatunki roślin, które będą nieco bardziej samoobsługowe, a ich pielęgnacja ograniczać się będzie do absolutnego minimum.

Przygotowanie terenu

Zanim ruszysz na pierwsze zakupy w poszukiwaniu idealnych sadzonek, przygotuj teren działki. Wysprzątaj starannie każdy zakamarek ogrodu, w którym niebawem znajdą się nowe kompozycje. Sprawdź stan roślin, które już rosną na terenie działki. Być może będzie potrzebna jakaś Twoja ingerencja – przystrzyżenie krzewów, podcięcie gałęzi, odchwaszczenie rabat, terenu itp. Jeśli wykonasz wszystkie te czynności, możesz śmiało wyruszyć po zakup nowych roślinek, które już niedługo ubarwią i uświetnią Twój ogród. Jak widać, samodzielne zaplanowanie nowoczesnego ogrodu w Poznaniu nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać na początku.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zaprojektować ogrodów, zapraszamy na stronę Zielone Studio – Projektowanie i zakładanie ogrodów w Poznaniu i okolicach.

Dodaj komentarz