Pielęgnacja traw ozdobnych
Czy zadbany i efektowny ogród wymaga wiele pracy oraz roślin, które potrzebują czasochłonnych i trudnych zabiegów pielęgnacyjnych? Niekoniecznie. Można bowiem zdecydować się urozmaicić swoje zielone terytorium, decydując się na trawy ozdobne. A trzeba przyznać, że do wyboru jest wiele jej gatunków, spośród których wiele nawet nie przypomina zwykłej zielonej trawy, z której tworzy się trawniki.
Czy trawy ozdobne są wymagające. Okazuje się, że nie, dzięki czemu niewielkim kosztem i nakładem czasu można zyskać naprawdę ciekawe i różnorodne ozdoby roślinne. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by trawy ozdobne znalazły się w miejscu o jak najlepszych dla nich warunkach. A co to oznacza? Znajdźmy im przestrzeń, w którym będą miały dostęp do pełnego słońca, o ile nie są to trawy o pstrych liściach. W tym wypadku bardziej optymalne będzie światło rozproszone. Pamiętajmy o tym, by zorientować się, czy dany gatunek jest odporny na mróz. Jeśli nie, musi znaleźć się w ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu.
Warto też zadbać o to, by trawy ozdobne miały odpowiednio przygotowaną glebę. W tym celu zanim je posadzimy, dobrze glebę przekopmy, odchwaśćmy i dodatkowo zastosujmy preparat odchwaszczający. Ziemia nie musi posiadać jakichś specjalnych walorów – zwykle wystarczy średnio wilgotna oraz przepuszczalna ziemia ogrodowa, choć są gatunki, które doskonale radzą sobie nawet na piaszczystym podłożu. Jeśli zaś chodzi o nawożenie czy uzdatnianie gleby, to zdecydowanie wystarczy, jeśli zaledwie raz do roku – najlepiej wiosną – rozłożyć na glebie kompost lub nawóz mineralny (wieloskładnikowy), ale zawsze w dawce jak najmniejszej, którą poleca producent. Ale jeśli widzimy, że nasze trawy ozdobne bardzo dobrze rosną i są bujne, zrezygnujmy nawet i z takiej formy nawożenia. Można bowiem łatwo doprowadzić do tego, że rośliny będą miały gorszą formę i, co więcej, trudniej im będzie przezimować do wiosny.
To co charakteryzuje trawy ozdobne, to również ich wysoka odporność na choroby i działanie szkodników – co również należy uznać za ułatwienie pielęgnacji tych roślin. Nawet podlewanie jest tak naprawdę czynnością, o której nie trzeba myśleć, o ile nie pojawi się okres suszy – wtedy należy zapewnić tym roślinom nieco wody.
Pamiętajmy o tym, że trawy ozdobne – a przynajmniej wiele z ich gatunków, np. bambus – ma charakter ekspansywny. Co to oznacza? Że szybko zaczynają one opanowywać nowe terytoria wokół miejsca, w których zostały posadzone. A trzeba przyznać, że walka z takim bambusem czy innym gatunkiem trawy jest bardzo uciążliwa. Można sobie jednak poradzić z tym w bardzo prosty sposób. Sadzimy trawy ozdobne w dużym pojemniku bez dna. Można do tego celu wykorzystać choćby wiadro. Oczywiście po jakimś czasie pędom trawy będzie zbyt ciasno. Jeśli więc zauważymy, że tak posadzone trawy ozdobne gorzej rosną, po prostu wykopujemy je, a następnie rozsadzamy (znów korzystając z wiadra lub innego pojemnika).
Mówiąc o pielęgnacji traw ozdobnych, pamiętajmy jeszcze o jednym. Suche liście przycinajmy wiosną. Jesienią są one praktyczną osłoną, która chroni zdrowe pędy przed przemarznięciem.