Pielęgnacja krzewów ozdobnych

Jeśli tworzymy ogród, który ma stać się wizytówką domu, trudno wyobrazić sobie taki, w którym nie znajdowałyby się krzewy ozdobne. Jednak, jeśli chcemy, by faktycznie były one ozdobne, musimy odpowiednio je pielęgnować – w przeciwnym wypadku z całą pewnością nie będą one ozdobą. Na szczęście zabiegi pielęgnacyjne nie są ani bardzo trudne, ani czasochłonne i z całą pewnością poradzi sobie z nimi każdy ogrodnik-amator, nawet ten początkujący.

 

Przede wszystkim musimy zadbać o to, by nasze krzewy ozdobne nie były otoczone chwastami. Wtedy nawet najpiękniej przycięte czy kwitnące nie będą robić na nikim wrażenia. Odchwaszczanie nie jest trudne, a najlepiej pomyśleć o tym, zanim krzewy ozdobne zostaną zasadzone. Rozłóżmy na ziemi, na której mają znaleźć się krzewy, specjalną folię ogrodniczą, oczywiście z otworami na nasze nowe rośliny ozdobne. Dzięki tej folii żadne chwasty nie będą miały prawa się pojawić (przed jej położeniem warto odchwaścić teren w inny dowolny sposób). Następne folię można albo obsypać dekoracyjnymi kamykami czy żwirkiem, albo można posadzić rośliny płożące, które bardzo szybko rozrosną się na tyle, by zakryć całą folię. Takie rozwiązanie może pozbyć się problemu chwastów na długi czas. Można także użyć specjalnych środków na chwasty. Aby przy okazji krzewy ozdobne nie zostały zniszczone, wybierzmy preparat, który wchłania się przez liście – wtedy po prostu osłaniamy roślinki folią, a całą resztę spryskujemy chwastobójczym preparatem.

 

Pamiętajmy o tym, że krzewy ozdobne potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Nie zawsze padają na tyle częste deszcze, by rośliny otrzymywały właściwą ilość wody. Najwięcej wody potrzebują krzewy ozdobne, które dopiero zostały zasadzone. Wszystko dlatego, że muszą się w nich wykształcić odpowiednio zaawansowane systemy korzeniowe. Jeśli w ogrodzie znajdują się wieloletnie krzewy ozdobne, nie musimy dbać o ich podlewanie, dopóki faktycznie nie pojawi się susza. A kiedy już podlewamy nasze ozdobne roślinki, zadbajmy o to, by przy okazji zaaplikować im nawóz. Najlepsze i najbardziej efektywne nawożenie to właśnie takie, w którym wykorzystuje się środki rozpuszczalne w wodzie. Jest to również oszczędność czasu (dwie czynności – podlewanie i nawożenie – wykonywane jednocześnie). Pamiętajmy też o tym, by nie podlewać roślin, gdy na dworze panują wysokie temperatury – róbmy to zawsze wieczorami.

 

Nie można pominąć także faktu, że krzewy ozdobne potrzebują ingerencji człowieka, jeśli chodzi o ich kształt. Czynność ta nie jest trudna, a do jej wykonania wystarczą zwykłe nożyce ogrodnicze. Należy pamiętać jedynie o tym, kiedy wykonywać cięcia formujące. W przypadku krzewów, które kwitną latem, na pędach jednorocznych, należy przycinać wczesną wiosną. Z kolei krzewy ozdobne kwitnące wiosną przycinajmy dopiero późną wiosną, najlepiej zaraz po tym, jak tylko przekwitną.

 

Wiosna to czas, w którym pielęgnacja krzewów ozdobnych zabierze najwięcej czasu – to właśnie wtedy myślimy o ich przycinaniu, usuwamy pędy, które przez zimę zostały uszkodzone, nawozimy, uzupełniamy ziemię. Nie sa to jednak czasochłonne czynności.