Ogród na balkonie
Mieszkańcy bloków nie są skazani na ogrodową banicję! odrobina wyobraźni oraz dobre chęci pomogą stworzyć ogródek naszych marzeń na własnym balkonie. Nie jest potrzebny wielki nakład finansowy czy też dużo miejsca. Odpowiednie dopasowanie roślin do miejsca oraz zapewnienie im codziennie odrobinę pielęgnacji sprawi, iż balkon rozkwitnie i będzie prawdziwą oazą zieleni w … miejskiej dżungli! Jak siać? Jakie rośliny wybierać? Jak je ustawiać i pielęgnować?
Dla początkujących ogrodników odpowiednie będą gotowe sadzonki lub też nasiona ziół czy prostych kwiatów ozdobnych – ich czas sadzenia jest określony przez producenta – najczęściej znajdziemy go na odwrocie opakowania z nasionami. Sadzenie kwiatów powinno rozpocząć się od przygotowania odpowiedniej doniczki – warto zainwestować w solidne doniczki ceramiczne, które można postawić na zewnętrznym parapecie bez obawy, iż silniejszy podmuch wiatru zdmuchnie je z balkonu. Doniczki takie, tak samo jak nasiona, ziemię czy żwirek do drenażu znajdziemy w sklepach ogrodniczych, sklepach budowlanych, również w licznych kwiaciarniach. Sadzenie rozpoczynamy od dobrania odpowiedniej ziemi – najlepsza będzie ziemia uniwersalna lub ziemia do kwiatów. Na dno doniczki warto wysypać nieco żwiru czy potłuczonej ceramiki lub szkła – dzięki temu woda w doniczce będzie znacznie dłużej krążyć a nie uciekać przez dolne otwory. To sprawi również, iż rośliny będą znacznie lepiej nawilżone przez dłuższy czas. Na drenaż sypiemy ziemię. Rośliny wysiewamy płytko, zakrywając je jedynie niewielką warstwą ziemi. Ważne jest, iż samo sianie najczęściej przypada na okres kwiecień-czerwiec czyli czas, kiedy nie ma już silnych przymrozków a rośliny swobodnie mogą się rozwijać w świetle dłuższego dnia.
Co sadzić, aby odnieść ogrodniczy sukces? Z pewnością warto postawić na uprawę ziół – nie wymagają specjalistycznej opieki, doskonale sprawdzą się w kuchni, wyglądają elegancko. Wybierajmy zioła takie jak mięta, bazylia, oregano, tymianek, szałwia. Warto również zwrócić baczną uwagę na liczne kwiaty, które rosną z nasion – odpowiednie będą maciejka, groszek pachnący. Osoby lubiące spożywanie własnych roślin mogą zainteresować się posadzeniem rukoli czy też szpinaku.
Czy pielęgnacja roślin ogrodowych jest trudna? Zdecydowanie nie – przede wszystkim chodzi o ich odpowiednie przycinanie – to będzie gwarancją ich bujnego wzrostu. Zioła powinny być obrywane, co stymuluje ich dalszy rozwój. W przypadku kwiatów konieczne jest usuwanie tych, które przekwitnęły – to samo tyczy się liści zbutwiałych czy zeschniętych. Mogą one opadać na dno doniczki i powodować namnażanie się niepożądanych form bakteryjnych. W przypadku niektórych roślin kwiatowych możliwe jest również nawożenie środkami odpowiednio dopasowanymi. Te również znajdziemy w licznych kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych.
Dla ozdoby możemy wysiać również owies, który okaże się doskonałym pokarmem dla … kota! Podgryzanie tego typu roślin sprawia, iż w żołądku kota nie zalegają toksyczne substancje.