O odmianach i uprawie narcyzów

pobrany plik (5)Narcyzy należą do najchętniej uprawianych w ogrodach kwiatów cebulowych. Rodzaj Narcissus obejmuje bardzo wiele gatunków i odmian. Na terenie Europy Środkowej, na terenie krajów położonych nad Morzem Śródziemnym oraz w na terenie Japonii i Chin spotyka się rośliny z rodzaju Narcissus rosnące w stanie dzikim. W uprawach amatorskich znana jest bardzo duża liczba odmian narcyzów, część z nich to mieszańce. Są wśród nich zarówno odmiany niskie, jak i odmiany wysokie. Bez względu na wysokość wszystkie mocno pachną, wszystkie też można ścinać na bukiety. Narcyzy na jednej rabacie mogą był łączone z innymi kwiatami cebulowymi kwitnącymi wiosną. Dobrym towarzystwem dla narcyzów są tulipany i szafirki. Rośliny te nadają się także do pędzenia.

Cebulki narcyzów można sadzić od sierpnia do połowy września. Należy wybrać dla nich słoneczne lub półcieniste miejsce w ogrodzie. Najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych i lekko wilgotnych z odczynem obojętnym. Doskonale nadają się do sadzenia pod drzewami, ale ponieważ preferują obojętny odczyn gleby nie poleca się ich sadzenia pod roślinami iglastymi, które zakwaszają glebę. W zależności od wielkości cebulek dobieramy głębokość sadzenia. Im większa cebula, tym głębokość sadzenia większa. Najmniejsze cebule narcyzów powinno posadzić się na głębokości 10 cm, największe na głębokości 20 cm. Najwcześniej zakwitającą odmianą narcyzów są narcyzy trąbkowe. Przy sprzyjających warunkach pogodowych zakwitają one w marcu. Pozostałe odmiany kwitną w kwietniu, a nawet pod koniec maja. Na tym samym miejscu narcyzy mogą rosnąć do 4 lat. Potem należy je wykopać. Musimy jednak poczekać, aby zaschły im liście. Wykopane cebule oczyszczamy, oddzielamy cebulki przybyszowe, lekko suszymy i przechowujemy do sierpnia w chłodnym i ciemnym miejscu. W zasadzie narcyzy są odporne na mróz. Jednak najcenniejsze ich odmiany możemy zabezpieczyć na wypadek mroźnej i bezśnieżnej zimy okrywając je słomą lub gałęziami roślin iglastych. Najniższe odmiany narcyzów można sadzić w ogródkach skalnych.

Wśród wielu odmian narcyzów warto zainteresować się między innymi odmianą „Texas”. Przykoronek kwiatów należących do tej odmiany jest pomarańczowy, a kolor kwiatów żółty. Równie interesująca jest odmiana „Sir Winston Churchill” o białych kwiatach i pomarańczowym przykoronku. Kwiaty narcyzów wonnych wydzielają silny zapach. Wśród gatunków narcyza wonnego warto zainteresować się odmianą „Acatea” z żółtym przykoronkiem ozdobionym brzegiem w kolorze pomarańczowym i białymi kwiatami. Wysoki na około 40 cm narcyz „Shirke” charakteryzuje się białymi płatkami. Ma on także interesujący przykoronek. Jego brzegi są rozszczepione, a kolor ma ciemnopomarańczowy. Wymienione odmiany kwitną w okresie od kwietnia do maja. Odmianą kwitnącą wyłącznie w kwietniu jest „Apricot Whirl”. Do odmiana o dużych kwiatach koloru kremowego i przykoronku w kolorze brzoskwiniowym. Także w kwietniu zakwitają narcyzy odmiany „Frileuse” z pomarańczowym, rozszczepionym przykoronkiem i białymi płatkami.