ogród 

O jesiennym sadzeniu róż

roses-245442_1280Do najpiękniejszych roślin ogrodowych należą róże. Jesienią warto posadzić w ogrodzie sadzonki róż z tak zwanym gołym korzeniem. W odróżnieniu od sadzonek rosnących w pojemnikach, które możemy sadzić w zasadzie w ciągu całego okresu wegetacyjnego, róże (i nie tylko) z gołym korzeniem najwłaściwiej jest sadzić w miesiącach jesiennych. Sadzonki tego typu sprzedawane są także wiosną, ale zaleca się sadzić je od października. Posadzone w tym okresie ukorzenią się zanim nadejdzie zimą, a wraz z nią niskie temperatury. Już latem następnego roku będziemy mogli cieszyć się ich kwiatami.

Sadząc róże musimy uwzględnić ich wymagania. Większość dostępnych na rynku odmian róż preferuje stanowiska słoneczne. Jeżeli zależy nam na posadzeniu krzewów róż na stanowisku półcienistym, szukajmy odmian, które będą dobrze czuły się w półcieniu. Róże sadzi się na stanowiskach częściowo osłoniętych od wiatru. Stanowisko musi być częściowo przewiewne, co ochroni je przed chorobami grzybowymi. Nie zaleca się sadzenia róż przy mocno nagrzewających się ścianach domów. Na takim stanowisku grozi im atak przędziorków. Róże potrzebują gleby zasobnej w składniki pokarmowe. Dlatego jeżeli chcemy je posadzić na glebie gliniastej, powinniśmy ją wymieszać z kompostem i rozluźnić dosypując trochę piasku. Sadzonka powinna mieć silnie rozgałęzione korzenie, pędy powinny mieć kolor zielony.

Zanim posadzimy nowo zakupioną sadzonkę róży z gołym korzeniem musimy jej korzenie namoczyć. Najlepiej jest umieścić sadzonkę w wiadrze napełnionym wodą, sadzonkę pozostawiamy na 3 godziny. Wiadro z sadzonką stawiamy w cieniu. Z namoczonej sadzonki trzeba następnie usunąć martwe, splątane korzenie, a pędy róży przyciąć na wysokość 35 cm. Sadzonkę umieszcza się w dołku o głębokości około 35 cm. Taka sama powinna być także szerokość dołka. Na jego dnie usypujemy niewielki kopczyk i dopiero na nim ustawiamy sadzonkę. Zwracamy uwagę, czy wszystkie korzenie są rozłożone i nie zagięte. Posadzoną roślinę obsypujemy ziemią i ugniatamy ją. Na koniec nowo posadzoną roślinę mocno podlewamy. Nowo posadzone sadzonki musimy zabezpieczyć przed mrozami. W tym celu rośliny obsypujemy ziemią do wysokości 25 cm. Dodatkowo możemy je okryć słomą lub gałązkami roślin iglastych. Decydując się na sadzenie róż rosnących w pojemnikach postępujemy podobnie. Jest tylko jedna różnica. Dołek, w którym będziemy sadzić sadzonki powinien mieć głębokość taką samą, jak głębokość doniczki, w której sadzonka rosła dotychczas. Szerokość dołka powinna być tylko niewiele większa od szerokości doniczki.

Decydując się na sadzenie róż warto zainteresować się różami angielskimi. Wyhodowane w Anglii w latach 70-tych XX wieku należą do odmian nie tylko wyjątkowo pięknych i powtarzających kwitnienie, ale także do odmian szczególnie odpornych na choroby, w tym choroby grzybowe. Ich jeszcze jedną zaletą, szczególnie cenną we wschodnich regionach Polski, jest odporność na niskie temperatury. Róże te rzadko przemarzają nawet na wschodzie. Nadają się na rabaty.

Related posts

WordPress › Błąd