Najważniejsza ozdoba w ogrodzie

Większość z nas stara się założyć taki ogród, który byłby przede wszystkim atrakcyjny pod względem wizualnym. W tym celu zazwyczaj decydujemy się na poszczególne rośliny kwitnące, które dzięki swojej kolorystyce pomogą nam ożywić całą przestrzeń. Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na skalniaki, które są w naszym kraju bardzo popularne. Składają się one z różnych gatunków roślin. Bardzo często skalniaki są najatrakcyjniejszym elementem całego ogrodu, szczególnie jeśli zajmują nieco większą powierzchnię.

 

Skalniaki, jak sama nazwa wskazuje, składają się przede wszystkim ze skał. Bardzo ważne jest, aby były one odpowiedniej wielkości, dzięki czemu będą znakomicie podtrzymywać całą konstrukcję. Oczywiście istotny jest również ich kształt, przede wszystkim pod względem estetycznym. Płaskie i okrągłe kamienie będą tutaj odpowiednim wyborem. Niektórzy decydują się na mniejszą ilość dużych kamieni, a niektórzy wolą postawić na większą liczbę kamieni o mniejszych gabarytach. Tutaj wiele też zależy od dobranych gatunków roślin, ponieważ skalniaki składają się przede wszystkim z tych dwóch elementów.

 

Niewątpliwie skalniaki są atrakcyjne przede wszystkim ze względu na kwitnące rośliny, które odgrywają w nich główną rolę. Warto zdecydować się na takie gatunki, które będą różniły się porą zakwitu. W ten sposób skalniaki będą się prezentować bardzo interesujące nawet jesienią czy na początku zimy. Niektórzy decydują się na dobranie roślin w taki sposób, aby w regularnych odstępach czasu zmieniała się kolorystyka całego skalniaka. Trzeba przyznać, że jest to bardzo oryginalny pomysł, który wbrew pozorom nie jest trudny w realizacji. Oczywiście podstawą jest tutaj dokładna analiza, w których miesiącach kwitną wybrane kwiaty. Należy także pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny mogą rosnąć na specyficznym podłożu skalniaka. Wiele zależy także od jego lokalizacji. Zazwyczaj skalniaki znajdują się w rogach ogrodu, nierzadko w bardzo nasłonecznionych miejscach. W takim wypadku należy zdecydować się wyłącznie na takie rośliny, które będą mogły rosnąć w pełnym słońcu.

 

Warto także wspomnieć o wykończeniu skalniaka. Najczęściej w tej roli występują dekoracyjne, niskie płotki, które okalają go z jednej strony. Dzięki temu o wiele łatwiej jest wyznaczyć konkretny kształt, kierując się swoimi indywidualnymi preferencjami oraz możliwościami przestrzennymi naszego ogrodu. Oczywiście płotki nie mogą być zbyt wysokie, bo w przeciwnym razie zasłoniłyby nasz skalniak. Możemy zdecydować się na tradycyjne płotki w brązowym kolorze, ale możemy także przemalować je na przykład na kolor biały.

 

Skalniaki mogą ożywić wygląd każdego ogrodu, wprowadzając do niego odrobinę kolorystyki. Zanim zdecydujemy się na zasadzenie konkretnych roślin, warto dokładnie zastanowić się, czy rzeczywiście będą one odpowiednim wyborem pod kątem nasłonecznionej bądź zacienionej lokalizacji. W przeciwnym razie nasze kwiaty nie będą zakwitać, co oczywiście bardzo szybko odbije się na wyglądzie całego skalniaka.