Kwitnące pelargonie

80f_ogrodek-zdjecia_1_jpg_pelargonia_1_mainPelargonia jest bardzo popularną rośliną doniczkową. Ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe i nawożenia. Jej piękne kwiaty, najczęściej różowe i czerwone przez całe lato są ozdobą każdego domu czy to w pokoju, na balkonie czy tarasie.
Odmian pelargonii jest wiele, ale najczęściej spotykaną i uprawianą w warunkach domowych jest odmiana bluszczolistna i wielkokwiatowa oraz odmiana rabatowa.
Pelargonia bluszczolistna inaczej zwisająca tworzy jakby kaskady kwiatów, które są drobne, pojedyncze, pełne i półpełne. Idealnie nadają się na balkony do skrzynek, a ich długość sięga około 25 do 80 cm długości. Mają niewielkie wymagania co do podlewania, dobrze znoszą przesuszone środowisko.
Kolejną odmianą jest pelargonia wielkokwiatowa, nazwa pochodzi od wielkości kwiatów, których średnica dochodzi do 8 cm. Występują także pod nazwą: pelargonie angielskie, królewskie, szlachetne, szklarniowe lub pokojowe Są jednak bardziej wrażliwe na warunki atmosferyczne, dlatego nadają się do uprawy w mieszkaniu.
Pelargonia rabatowa – nazywana też ogrodową, posiada pojedyncze kwiaty lub zebrane w baldachy. Kwiaty są koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpury, karminu, bieli i może sięgać 25 do 50 cm długości.
Uprawa pelargonii jest stosunkowo łatwa. Najczęściej sadzimy przeznaczone do rozmnażania ukorzenione sadzonki. Podłoże do sadzenia pelargonii stanowi ziemia dla roślin kwitnących, ale dno doniczki czy skrzynki balkonowej dobrze jest wyłożyć keramzytem, drobnymi kamykami lub żwirem.
Pelargonie wielkokwiatowe i rabatowe wymagają systematycznego podlewania, w przeciwieństwie do pelargonii bluszczolistnych nie znoszą przesuszenia podłoża.
Na brak wody reagują żółknięciem i więdnięciem brzegów liści. Podlewanie w lecie w upalne dni powinno odbywać się nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ale należy pamiętać żeby nie przelać.
Rośliny powinny być nawożone nawozem płynnym, przeznaczonym wyłącznie dla pelargonii, w terminie kilku tygodni po posadzeniu. Zawarty w nawozie potas powoduje bujne kwitnienie, a nadmiar potasu przyrost liści.
W sklepach ogrodniczych są specjalne nawozy w formie płynnej, pałeczek, granulek, które stopniowo rozkładają się i uwalniają składniki w ziemi. Zazwyczaj pelargonie kwitną od wiosny do jesieni. Dobrze znoszą temperaturę od 6 do 8°C oraz widne pomieszczenia. Pelargonii w okresie zimowania nie nawozimy i ograniczamy podlewanie, usuwamy uschnięte liście, aby nie stwarzać rozwoju chorób grzybowych. W warunkach wyhamowania wzrostu dobrze przechowają się do następnej wiosny, aby znowu swoimi kwiatami upiększać otoczenie.
Nowością wśród odmian są pelargonie o pachnących strzępiastych liściach, których kwiaty są niewielkich rozmiarów. Jest to pelargonia różana i cytrynowa, których kwiaty są barwy od różowej do purpurowej. Pojawiły się też pelargonie o zapachu mięty i gałki muszkatołowej. Powstała też odmiana pelargonii, która swoim intensywnym zapachem odstrasza komary i meszki. Pelargonia jest rośliną, która swoimi pięknymi kwiatami dodaje uroku każdemu domowi.

Related posts