Kwiaty polskie w ogrodzie
Kwiaty to element odwieczny element krajobrazu związanymi z łąkami, polnymi drogami i lasami. Wiele z nich kojarzy nam się z dzieciństwem – zabawami, rodzinnymi spacerami, pleceniem wianków czy tworzeniem bukiecików dla mamy. I choć często są to drobne, może niepozorne kwiatki, to mają one swój wyjątkowy urok, który sprawia, że takie typowe kwiaty polskie warto zaprosić do swojego ogrodu. Nie jest to trudne, gdyż kwiaty polskie – a dokładnie ich nasiona – można bez większego problemu kupić w sklepach ogrodniczych. Wśród takich wyjątkowo uroczych polskich okazów warto wymienić choćby zachwycająco niebieskiego chabra bławatka, cykorię podróżnik, rogownicę polną, rumianek pospolity, dziurawiec zwyczajny, kielisznika zaroślowego, lnicę pospolitą czy maka polnego. Niektóre wymienione tu kwiaty polskie warto uprawiać nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także z powodu ich właściwości zdrowotne – np. z rumianku pospolitego czy dziurawca zwyczajnego można robić napary ziołowe, bardzo dobrze wpływające na organizm człowieka.
W naszych rodzimy ogrodach coraz częściej znajdują się właśnie kwiaty polskie. Choć rynek światowy jest otwarty i zakupienie nasion czy sadzonek egzotycznych roślin nie stanowi dziś żadnego problemu ogrodnicy nie zapominają o tym, by zarezerwować część przestrzeni w swoim ogrodzie właśnie na kwiaty polskie. To fakt, że dla wielu osób to obce naszemu kraju rośliny są bardziej okazałe i efektywne, ale jeśli zależy nam na delikatnym i subtelnym pięknie oraz na jak najbardziej naturalnej aranżacji ogrodowej kwiaty polskie po prostu muszą się znaleźć.
Oczywiście wśród polskich kwiatów nie brakuje i takich bardziej imponujących, które towarzyszom przydomowym ogrodom od wieków – i tym trudniej jest wyobrazić sobie, że mogłoby ich zabraknąć. Są to kwiaty polskie, które dawniej spotykało się nawet na bogatych i wpływowych dworach. I choć wiele z tych gatunków została do polski sprowadzona, to dziś tak mocno zakorzeniły się one w naszym kraju, że śmiało można nazwać je polskimi.
Do takich roślin zdecydowanie zaliczyć można peonię chińską, która do Europy – w tym do Polski – przywędrowała w XVI wieku. Warto też wymienić łubiny trwałe, które do Polski przybyły z Ameryki Północnej i spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Inne kwiaty polskie, które zadomowiły się u nas poprzez sprowadzenie z odległych regionów świata, to między innymi floksy oraz astry nowoangielskie.
Coraz bardziej charakterystyczne dla polskich ogrodów są również inne kwiaty polskie, wśród których wymienić można naturalnie polskie naparstnice purpurowe, a także niezapominajki, które świetnie czują się zwłaszcza na terenach o dużej wilgotności gleby, warto obsadzać nią okolice ogrodowych oczek wodnych. A jeśli kochamy kolorystyczną różnorodność, z całą pewnością warto sięgnąć po cynie, które najlepiej wyglądają gęsto wysiane, oraz po dalie, które należą są roślinami jednorocznymi. A jeśli połączy się je z zielonym bukszpanem, można stworzyć kompozycję rodem z dworskich ogrodów pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.