Jesienne prace w ogrodzie

leaves-690474_1280Jesienią ogrodników czeka bardzo wiele pracy: przycinanie drzewek, dzielenie bylin, sprzątanie uschniętych roślin jednorocznych, grabienie opadłych z drzew liści, zbiór owoców i warzyw. Wrzesień i październik to także miesiące, w których sadzi się rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Z kolei w listopadzie, kiedy temperatura na zewnątrz coraz częściej spada poniżej 0 należy okryć rośliny wrażliwe na mrozy.

Usuwanie liści opadłych drzew jest bardzo ważną czynnością. Szczególnie starannie należy usunąć liści, które spadły na trawnik. Liście możemy usuwać różnymi narzędziami. Najprostsze i jednocześnie najtańsze narzędzie to grabie. Poza grabiami w sklepach znajdziemy szeroki wybór specjalnych odkurzaczy do usuwania liści lub dmuchaw. W małych ogrodach najlepiej sprawdzają się wachlarzowe lub proste grabie. W tych o dużej powierzchni warto zainwestować w dmuchawy lub odkurzaczy. Zebranych liści nie należy palić, to dobry materiał na kompost. Na kompost nie przeznacza się jedynie liści opadłych z drzew o dużej ilości garbników. Do liści, które nie nadają się na kompost należą liście opadłe z dębu i włoskiego orzecha. Na kompost przeznaczamy tylko i wyłącznie zdrowe liście.

Wczesna jesień, a więc najlepiej pierwsza połowa września, to najlepsza pora na przycinanie roślin ozdobnych rosnących w naszym ogrodzie. W tym okresie można przycinać drzewka owocowe (śliwy i jabłonie)oraz ozdobne krzewy i drzewa: lilaki, ligustr, grab. Także jesienią możemy przycinać orzechy włoskie, winorośle, klony i brzozy. Do przycinania drzew używamy sekatorów: teleskopowych, dźwigniowych lub nożycowych.

Jesień to także pora usuwania z rabat przekwitniętych kwiatów jednorocznych i usuwanie przekwitniętych kwiatostanów z roślin bylinowych. Podczas tych prac usuńmy nie tylko przekwitnięte kwiatostany, ale także zaschnięte pędy. Jesienią usuwamy z rabat również rośliny cebulowe i byliny, które zimują w zamkniętych pomieszczeniach. Do tej grupy roślin należą dalie, które należy wykopać po pierwszych przymrozkach, mieczyki, pacioreczniki i begonie bulwiaste. Bulwy i cebule tych roślin oczyszczamy z ziemi, lekko podsuszamy i układamy w skrzynkach wysypanych trocinami lub piaskiem. Przechowujemy w ciemnych i chłodnych, ale zabezpieczonych przed niskimi temperaturami, pomieszczeniach. Możemy teraz także przesadzić lub podzielić byliny zimujące w gruncie. Rośliny wieloletnie, które latem zdobiły tarasy i balkony (fuksje, datury, pelargonie, koleusy) przenosimy do chłodnego pomieszczenia. Wczesną wiosną z tych przechowanych przez zimę roślin będziemy mogli przygotować sadzonki nowych roślin. Przystępując do przesadzania bylin na nowe miejsca musimy wcześniej przekopać, następnie bardzo starannie usunąć wszystkie chwasty rosnące na nowej rabacie.

Wiele prac jesienią wymaga także oczko wodne. Przede wszystkim musimy z niego usuwać liście opadłe z drzew na powierzchnię oczka. Usunięcia wymagają także liście z rosnących w oczku grążeli i grzybieni. Usuwamy rośliny, które w przypadku niewłaściwej pielęgnacji zgniły lub uschły.