Jakie rośliny wybrać na kwiaty cięte?

 

Lubisz, gdy Twój salon, sypialnię czy kuchnię przyozdabia wazon ze świeżymi kwiatami? W przydomowym ogrodzie czy niewielkim ogródku powinieneś więc posadzić odpowiednie

gatunki roślin. Dzięki temu, zapach świeżych kwiatów będzie rozchodził się po całym domu, a ty będziesz mógł tworzyć piękne kompozycje, które zrobią wrażenie na wszystkich gościach. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie roślinki kwitnące nadają się na kwiaty cięte. Jakie więc gatunki wybierać, aby od wczesnej wiosny do późnej jesieni móc cieszyć się kwiatami z własnej hodowli?

 

Co wziąć pod uwagę wybierając rośliny?

 

Zanim posadzimy konkretny gatunek kwiatów kwitnących, warto pod uwagę wziąć kilka istotnych szczegółów. Dzięki temu, nasze kwiaty cięte będą długo świeże i pozwolą nam tworzyć ładne bukiety.

Przede wszystkim musimy dokładnie przeanalizować cechy charakterystyczne różnych gatunków. Chodzi tutaj nie tylko o sam kształt kwiatów czy sezon ich kwitnienia, ale także o bardziej specyficzne właściwości. Nie wszyscy zdajemy sobie na przykład sprawę z tego, że dużo roślin otwiera kwiaty jedynie w pełnym słońcu. Takie kwiaty cięte niestety w wazonie nie będą wyglądać tak pięknie, jak na ogrodowej rabacie.

Kolejną kwestią jest wydzielany przez kwiaty zapach. Otóż intensywnie pachnące rośliny typu maciejka czy aksamitki na świeżym powietrzu robią duże wrażenie. Jednak jako kwiaty cięte raczej się nie sprawdzą, ponieważ ich bardzo intensywny, słodki aromat w pomieszczeniu będzie zbyt duszący i na dłuższą metę po prostu kłopotliwy.

 

Zwróć uwagę na trwałość

 

Kolejną ważną kwestią jest trwałość poszczególnych gatunków. Kwiaty cięte ułożone we flakonie nie mogą przecież już po kilkunastu godzinach zwiędnąć. Najlepiej, abyśmy mogli cieszyć się nimi co najmniej kilka dni. Niektóre pięknie kwitnące rośliny niestety są zbyt delikatne, abyśmy mogli je układać w wazonie, ponieważ po bardzo szybko po ścięciu więdną. Aby przedłużyć trwałość kwiatów, musimy odpowiednio często wymieniać wodę we flakonie. Najlepiej dodać do niej także odrobinę kwasku cytrynowego.

 

Jakie gatunki?

 

W kwiaciarniach największą popularnością cieszą się przede wszystkim różne gatunki róż. Warto więc także w swoim ogródku je posadzić. Róże są bowiem trwałe, mają przepiękny aromat i są bardzo eleganckie. Wprost znakomicie nadają się więc na kwiaty cięte. Musimy jedynie pamiętać o tym, aby poszczególne gatunki róż odpowiednio ścinać – dzięki temu długo nie stracą w wazonie swojego blasku. Czerwone różne najlepiej ścinać w momencie, gdy ich pierwsze 2 płatki lekko się rozchylą, różne żółte możemy ścinać w stanie pąka.

Kolejnym kwiatem, który pięknie prezentuje się w wazonie są duże gerbery. Długie łodygi pozwalają je dowolnie układać i tworzyć z nich nieco artystyczne kompozycje kwiatowe. Ich zaletą jest również wyjątkowa trwałość. Jako kwiaty cięte z powodzeniem możemy także wykorzystać bardzo trwałe goździki czy piękne słoneczniki. Piękną kompozycję stworzymy z lilii, storczyków oraz mieczyków. Jesienią niezastąpione są zaś astry. Astry z powodzeniem możemy również zasuszyć.