ogród 

Jak się pozbyć mszyc z ogrodu

pobrany plikMszyce należą do owadów, które żerują na roślinach ozdobnych, warzywach, krzewach i drzewach zarówno liściastych jak i iglastych. Mają około 1-2 mm długości i w zależności od fazy rozwojowej i rodzaju żywiciela przybierają różny wygląd, więc mogą być zielone, czarne, pomarańczowe lub granatowe ze skrzydłami bądź bezskrzydłe. Mszyce wytwarzają lepką substancję, która powstaje jako produkt uboczny w procesie spożywania określonego pokarmu i najczęściej jest to spadź lub rosa miodowa. Słodka wydzielina sprzyja zakażeniom grzybiczym na roślinach. Ponadto mszyce wydzielają jakby biały puch, który jest miejscem spokojnego, niczym nie zakłóconego żerowania na roślinie. Liście roślin zaatakowanych przez mszyce mogą też być zwinięte, podziurawione, zdeformowane, odbarwione. Owady te powodują zamieranie pąków, zawiązków rośliny. To osłabia roślinę i hamuje jej wzrost.

Jeżeli w porę nie zastopujemy ich niszczycielskiej wędrówki potrafią zniszczyć całą roślinę, gdyż uskrzydlone postacie mszyc będą się szybko przemieszczać na dalsze rośliny. Kiedy skupiska mszyc są nie wielkie można zastosować łagodne ekologiczne sposoby pozbycia się mszyc. Musimy pamiętać, że mszyce są pokarmem dla biedronek, skorków, pryszczarka mszycojada. Są oni sprzymierzeńcami w walce z mszycami.

Na początek można sporządzić samemu roślinne wyciągi i gnojówki z takich roślin jak: mniszek lekarski, pokrzywa, skrzyp, wrotycz, czosnek. Wyciągi roślinne można po kilku godzinach od zrobienia stosować na roślinę. Również sąsiedztwo tych roślin odstrasza mszyce. Jednak gnojówki należy stosować w rozcieńczeniu z wodą, aby nie zaszkodzić roślinom mocnym stężeniem.

Większe skupiska mszyc musimy potraktować opryskami chemicznymi, które należą do grupy środków ochrony roślin. Środki chemiczne muszą być stosowane zgodnie z przeznaczeniem. Każdy taki środek posiada etykietę z instrukcją, która mówi o dawkach stosowanych w ochronie roślin i terminach oprysków. Do ochrony roślin najlepiej używać opryskiwaczy, są one różnej pojemności w zależności od opryskiwanej powierzchni. Na niewielkiej powierzchni wygodne w użyciu będą małe ręczne o pojemności kilku litrów. Opryskiwanie roślin należy przeprowadzać albo wcześnie rano przed wschodem słońca albo wieczorem po zachodzie. Zabieg należy wykonywać przy bezwietrznej pogodzie, gdyż musimy uważać, abyśmy sami nie ulegli zatruciu. Musimy również zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma pasieki z pszczołami. Powinniśmy także pamiętać o okresie kwarantanny i odczekać czas, w którym działanie środka chemicznego jest największe i najsilniejsze.

Oczywiście opryskiwanie chemicznymi środkami ochrony można powtórzyć, ale należy to robić ściśle według instrukcji. Środki chemiczne zawsze powinny być koniecznością w ochronie roślin, nie tylko ze względów ekologicznych, bezpieczeństw, ale też finansowych. Dlatego każdą decyzję należy dobrze rozważyć. Najpierw kiedy owady występują w mniejszych ilościach należy sięgać po metody naturalne, ekologiczne, które są bezpieczne i mniej szkodliwe dla otoczenia.

Related posts

WordPress › Błąd