Jak sadzić i pielęgnować kwiaty cebulkowe?

Różnokolorowe tulipany, delikatne narcyzy czy rozkwitające bardzo wczesną wiosną przebiśniegi staną się prawdziwą ozdobą przydomowego ogródka. Pięknie kwitną i pachną. Jednocześnie nie są trudne w uprawie, a duża różnorodność gatunków pozwala dobrać rośliny na słoneczne i nieco zacienione stanowiska. Jak i kiedy jednak je sadzić? I o czym pamiętać podczas pielęgnacji?

 

Kiedy je sadzić?

 

Piękne kwiaty cebulkowe kwitną już od wczesnej wiosny (przebiśniegi, krokusy) do późnej jesieni. Przebiśniegi pojawią się w naszym ogródku już pod koniec lutego, ponieważ ten gatunek przebija się pod śniegiem. Tuż po nich zakwitną krokusy. Piękne kwiaty sprawią, że nasze rabatki nie będą szare nawet wtedy, gdy inne rośliny dopiero bardzo powoli budzą się do życia.

Aby jednak uzyskać najlepszy efekt, musimy cebule posadzić w odpowiednim terminie. W kalendarzach ogrodniczych znajdziemy zaznaczony termin pomiędzy drugą połową sierpnia, a końcem października. W sierpniu warto posadzić narcyzy. Także przebiśniegi lepiej posadzić jeszcze pod koniec wakacji. Tulipany, krokusy oraz inne cebulki z powodzeniem możemy sadzić na przełomie września i października. Ważne jest jednak to, aby cebulki ukorzeniły się przed nastaniem przymrozków. Dzięki temu, wszystkie sadzonki powinny z powodzeniem przetrwać nawet srogą zimę, a w naszym ogródku wczesną wiosną powinny pojawić się piękne kwiaty.

 

Jakie stanowisko wybrać?

 

Ważną kwestią jest także wybranie odpowiedniego stanowiska. Piękne kwiaty cebulkowe najlepiej czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych lub jedynie bardzo lekko zacienionych. Z powodzeniem możemy je sadzić w pobliżu drzew, ale musimy pamiętać, aby ich korony jednak całkowicie nie osłaniały kwiatów przed słońcem.

Krokusy i przebiśniegi z powodzeniem możemy posadzić w towarzystwie bylin. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zaplanować dla nich miejsce wśród roślin płożących, ponieważ z powodzeniem przerosną taki gąszcz, tworząc naprawdę ładną kompozycję.

 

Jak przygotować ziemię?

 

Piękne kwiaty cebulkowe wymagają przygotowania stanowiska. Cebulki najlepiej sadzić w glebie przepuszczalnej. Ważne jest także to, aby była ona bogata w próchnicę. Gleba lekko podmokła nie wchodzi tutaj w grę. Lepiej więc zrezygnować z ich sadzenia w niższych partiach ogrodów – na sadzonki nie może spływać woda.

Ważne jest również to, aby gleba była luźna. Zanim więc posadzimy cebulki, warto ją dokładnie przekopać. Najlepiej zrobić to minimum kilkanaście dni przed planowanym terminem sadzenia (nawet 3 tygodnie wcześniej). Żyzne podłoże, na którym wyrosną piękne kwiaty cebulkowe uzyskamy wtedy, gdy zadbamy o położenie cienkiej warstwy kompostu (około 2 cm) zmieszanego z bogatym w minerały nawozem.

W przypadku, gdy nasz ogródek znajduje się na glebie gliniastej, koniecznie powinniśmy wierzchnią warstwę przekopać z piaskiem. Możemy również do piasku dodać mielonej kory dostępnej w sklepach ogrodniczych.

 

Jak je pielęgnować?

Ważne jest przede wszystkim regularne podlewanie roślin wiosną. Piękne kwiaty cebulkowe wymagają także nawożenia. Hiacynty, lilie czy narcyzy powinniśmy również okrywać na zimę korą.