Jak pielęgnować drzewka owocowe w naszych ogrodach

pobrany plik (7)Drzewka owocowe należą do tego rodzaju roślin, o które musimy dbać przez cały rok. Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy ich cięcie, ochrona przed szkodnikami i chorobami poprzez stosowanie odpowiednich oprysków, usuwanie zawiązków owoców i właściwe zabezpieczenie przed zimą.

Do pierwszych prac pielęgnacyjnych przystępujemy już wczesną wiosną. Dla drzewek owocowych bardzo niebezpieczne są wiosenne przymrozki. Do koniecznych zabiegów należy więc okrywanie korony drzewek agrowłókniną. Wiosna to także pora, kiedy należy usunąć chwasty wyrastające wokół drzewek i ściółkowanie gleby wokół ich pni. Do ściółkowania możemy użyć kawałków kory lub kompostu. Następnie drzewka nawozimy i przyginamy ich gałęzie tak, aby rosły pod kątem 90 stopni. Pod koniec lutego wykonujemy także pierwsze opryski. Opryski należy wykonywać w dni bezwietrzne, pochmurne i suche. Wiosna jest porą przycinania drzewek. Do przycinania drzewek owocowych możemy zabrać się w marcu, maksymalnym terminem kiedy możemy to zrobić jest kwiecień. Drzewek nie należy ciąć, kiedy temperatura jest niższa od 0 stopni Celsjusza. Rany powstałe po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą. Wiosną nie należy przycinać czereśni i wiśni, drzewka te przycina się latem, od razu kiedy skończą owocować. Ta pora roku jest za to najlepsza do przycięcia grusz, jabłoni, śliw, nektaryn i brzoskwiń. Cięcie drzewek przeprowadza się w dwóch etapach: najpierw usuwa się stare konary, a następnie drobne pędy. Latem usuwa się jedynie tzw. wilki, które pojawiają się na jabłoniach i śliwach.

Lato to także pracowity okres dla posiadaczy drzewek owocowych. Przede wszystkim w dalszym ciągu musimy usuwać pojawiające się chwasty. Kolejny zabieg to usuwanie nadmiernej ilości zawiązków owoców. Zawiązki owoców usuwamy tak, aby pozostawić je co 10 cm. Zapewni to nam wbrew pozorom ładniejsze i obfitsze plony. Jeżeli lato jest upalne i suche musimy swoje drzewka nawadniać. Szczególnie obfitego podlewania wymagają posadzone jesienią drzewka. Latem z uśpionych oczek wyrastają jednoroczne pędy nazywane popularnie wilkami. Większość z tych pędów musimy usunąć. W okresie lata należy drzewka owocowe opryskać preparatem grzybobójczym. Najlepszym okresem dla tego typu oprysków jest sierpień.

W okresie jesieni w dalszym ciągu usuwamy chwasty. W tym czasie należy zbierać także spady. Jesień to także pora zbierania owoców. Owoce do przechowywania przez zimę owijamy miękkim papierem. Jesienią możemy także posadzić sadzonki wiśni, jabłoni i śliw. Sadząc drzewka z nagimi korzeniami wcześniej moczymy je zanurzając w wodzie. Świeżo posadzone drzewka podpieramy tyczkami, przycinamy pędy boczne i pęd główny. Na koniec obficie je podlewamy. W pierwszych dniach zimy pnie drzew zabezpieczamy siatką lub włókniną przed obgryzającymi korę drzew gryzoniami. W grudniu należy wykonać po raz pierwszy zabieg bielenia drzewek. Do bielenia drzewek wykorzystuje się wapno ogrodnicze. Kolejny zabieg wykonujemy w styczniu. Bielenie drzewek jest zabiegiem, który wykonuje się praktycznie aż do wiosny.