Jak optycznie powiększyć ogród?
Rzadko kiedy dysponujemy wokół domu takimi hektarami, by móc bardzo swobodnie zarządzać przestrzenią zieloną. Jednak nawet mając do dyspozycji niewielki ogród mamy możliwość optycznego powiększenia przestrzeni tak, aby stworzyć zakątek dodający zabudowaniom uroku, a jednocześnie pozwalający w jak najwygodniejszy sposób zrelaksować się.
Warto powiedzieć wprost: niewielkie ogrody są często dużo lepszym pomysłem: oszczędzają finanse, a na etapie późniejszego zamieszkiwania posesji także czas na pielęgnację wnętrza. To także raj dla osób interesujących się ogrodnictwem, gdyż stwarza duże pole do popisu i kreatywności.
Ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni ogrodowej jest zastosowanie ozdobnego podłoża. W marketach ogrodniczo-budowlanych wybór jest właściwie nieograniczony, a jedynym, co będzie projektanta powstrzymywać jest własna fantazja oraz, oczywiście, stan portfela. Do wyboru mamy zatem kawałki drewna, kamienie w większych i mniejszych rozmiarach, płytki, żwir, elementy ściółki czy kory… Wszystkie wymienione elementy są dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach. Duże płytki zastosowane na ścieżkę czy taras od razu nadadzą konkretnej płaszczyźnie efekt przestrzeni. Warto połączyć je z elementem o innej fakturze, aby osiągnąć ciekawy efekt.
Układając różnego rodzaju podłoża, warto już w myślach podzielić ogród na odpowiednie obszary: miejsce służące uprawie roślinności, teren dla zwierząt, miejsce służące spędzaniu czasu wolnego z przyjaciółmi… Taki podział wprowadzi od razu porządek do naszego ogrodu, a w przyszłości pozwoli zapanować nad chaosem, który często rodzi się, gdy próbujemy wprowadzić dodatkowe przestrzenie do uporządkowanego już miejsca.
Obecnie panujący w ogrodnictwie trend zakłada, że borykając się z niedomiarem przestrzeni w poziomie, skupiać należy się na rozbudowie przestrzeni pionowej. Jeśli w naszym ogrodzie zaplanowaliśmy ogrodzenie lub dysponować będziemy fragmentem pustej, pozbawionej okien i drzwi ściany, mamy ogromne pole do popisu. W modzie są pergole czy choćby zwykłe ramy, pozwalające upiąć roślinność w górze. Sprawdzą się także drewniane skrzynie, a nawet elementy starych mebli, które – ustawione pionowo, na zasadzie szuflady lub kaskady mogą stać się doniczkami, a nawet ogródkiem ziołowym czy warzywnym. Aby wrażenie przestrzeni spotęgować, dobrze jest zastosować schemat sadzenia od dużych roślin na dole po mniejsze i delikatniejsze na samej górze.
Podobny efekt pozwolą nam uzyskać wiszące doniczki. Sprawdzi się tutaj zadaszenie nad tarasem czy specjalne haki w ścianach. Dzięki dostępności skrzynek i doniczek w różnorodnych kolorach zabawić się możemy w prawdziwych kreatorów przestrzeni i nadać ogrodowi odpowiedni styl i klimat. Taką rolę pełnić będzie również oświetlenie ogrodowe korespondujące z odbijającymi światło kolorami ścian i ogrodzeń. Lepiej zastosować kilka mniejszych świateł niż jedno duże.
Niebagatelną rolę pełnić będą również okna i drzwi od domu. Mając nieduży ogród, lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon. Dobrym pomysłem będą duże okna i drzwi przesuwne. Skorzysta na tym i ogród, i wnętrze: lepiej doświetlone i wzbogacone o piękny widok.