Co dolega roślinom cebulowym
Rośliny cebulowe i kłączaste należą do roślin bardzo chętnie sadzonych w ogrodach. Niestety, rośliny te mogą chorować. Do najczęstszych chorób roślin cebulowych i kłączastych należy szara pleśń oraz fuzariozy. Powodem tych chorób mogą być bakterie lub wirusy. Na choroby grzybowe lub wirusowe bardziej narażone są rośliny sadzone zbyt płytko oraz rośliny rosnące w glebie o małej zawartości próchnicy.
Do najczęstszych chorób roślin cebulowych i kłączastych należą różnego rodzaju zgnilizny. Zgnilizny należą do chorób grzybowych. Mogą atakować kłącza dalii (zgnilizna twardzikowa). Kolejną zgnilizną jest zgnilizna bakteryjna atakująca mieczyki, różne rodzaje szachownicy i hiacynty. Zgnilizna twardzikowa rozpoznamy po wodnistych plamach ciemnego koloru, które pojawiają się na kłączach dalii. Kłącza zaatakowane zgnilizną twardzikową najczęściej gniją. Chcą uniknąć zakażenia karp nie należy roślin sadzić na tym samym stanowisku. Przed zachorowaniem chroni także odpowiedni sposób przechowywania wykopanych jesienią kłączy. Karpy dalii powinno się przechowywać w pomieszczeniach przewiewnych i chłodnych. Objawem zgnilizny bakteryjnej jest zasychanie końcówek liści, a następnie ich zaschnięcie. Cebule, które zaatakowała zgnilizna bakteryjna będą wydzielały miło przyjemny zapach. Zaatakowane chorobą rośliny trzeba wykopać nawet jeszcze w trakcie sezonu wegetacyjnego, a następnie spalić je. Zdrowe rośliny warto profilaktycznie opryskać preparatem Miedzian 50 WP.
Fuzariozy należą do chorób grzybowych wywoływanych żyjącymi w glebie grzybami. Porażeniu ulega bulwa lub piętka cebuli. Na chorych cebulach lub bulwach pojawiają się plamy w czerwonobrązowym kolorze. Zaatakowane fuzariozą rośliny najpierw przestają rosnąć, następnie roślinom brązowieją czubki liści. Rośliny chore usuwamy z rabaty, bulwy, cebule i części nadziemne palimy. Fuzariozom można zapobiec przesadzając rośliny na nowe stanowiska raz na 4 lata. Sadźmy tylko zdrowe rośliny po wcześniejszym zaprawieniu ich w mieszance preparatu Kaptan 50 WP i Topsin M 500 SC.
Szara pleśń, która atakuje cebulki hiacyntów, tulipanów i lilii objawia się brązowymi plamami, które pojawiają się na liściach tych roślin. Oprócz tego na liściach można zauważyć nalot w szarym kolorze. Zaatakowane przez szarą pleśń rośliny zamierają w efekcie procesu gnilnego. Przed posadzeniem cebule trzeba zaprawić mieszanką następujących środków: Sumilex 500 SC, Topsin M 500 SC i Kaptan 50 WP. Profilaktycznie można rośliny opryskiwać tym ostatnim środkiem.
Roślinom cebulowym zagrażają także choroby wirusowe. Choroby te najczęściej atakują cebule mieczyków, kłącza kosaćców, cebule tulipanów, karpy dalii. Choroby wirusowe atakujące rośliny cebulowe i kłączaste bardzo często są przenoszone przez mszyce. Walka z tymi chorobami polega więc także na niszczeniu mszyc. Do zwalczania mszyc w ogrodach najczęściej stosuje się preparat Decis Ogród 015 EW. Rzadko kiedy do zniszczenia mszyc wystarcza jedynie jeden oprysk wciągu sezonu. Najczęściej konieczne jest kilkakrotne opryskiwanie roślin zaatakowanych przez mszyce.