ogród 

Choroby i szkodniki atakujące rośliny ozdobne

gdCRFWHLw9Rośliny rosnące w naszych ogrodach bardzo często są atakowane przez różnego rodzaju szkodniki i choroby. Do najczęstszych chorób należy szara pleśń, mączniak prawdziwy i rzekomy, do najbardziej popularnych szkodników roślin ozdobnych należą ślimaki, wciornastki i chrząszcze.

Występowaniu szarej pleśni sprzyja temperatura powietrza przekraczająca 15° Celsjusza oraz duża ilość opadów powodująca wzrost wilgotności powietrza. Szara pleśń może zaatakować praktycznie wszystkie rośliny, których główną ozdobą są kwiaty. Bardzo często atakuje na przykład ostróżki. Objawem szarej pleśni są plamy w kolorze jasnobrązowym. Początkowo na roślinach zaatakowanych przez szarą pleśń tych plam jest niewiele, z czasem jednak pojawia się ich coraz więcej, aż w końcu dochodzi do zamierania całej rośliny. Jeżeli wiosną i latem jest bardzo dużo opadów, a do tego jest ciepło, musimy rośliny opryskiwać co tydzień. Do ochrony roślin przed szarą pleśnią stosuje się następujące preparaty: Topsin M 500 SC, Kaptan 50 WP, Teldor 500 SC. Preparatów tych nie mieszamy ze sobą, ale stosujemy na przemian. Czyli jeden oprysk wykonujemy na przykład preparatem Topsin, drugi preparatem Teldor, a kolejny preparatem Kaptan.

Do najczęstszych chorób roślin kwitnących należy mączniak prawdziwy i rzekomy. Mączniak prawdziwy zagraża nie tylko bylinom, ale także krzewom ozdobnym, mączniak rzekomy najczęściej atakuje róże. Objawem mącznika prawdziwego są mączyste plamy na roślinach i krzewach. Mączniak rzekomy objawia się dużą ilością plamek na kwiatach róż, plamy te mają kolor czerwony. Do zwalczania mączniaka prawdziwego można zastosować preparat Topsin M 500 SC i Score 250 EC. Rośliny mocno zaatakowane przez mączniaka prawdziwego trzeba opryskiwać naprzemiennie raz na 7 dni. Mączniak rzekomy na różach zwalcza się na przykład preparatem Proplant 722 SL.

Wśród atakujących rośliny chrząszczy szczególnie niebezpieczna jest ogrodnica niszczycielka. Chrząszcz ten może pojawić się w ogrodach już w maju. Swą niszczycielską działalność chrząszcz ten kończy dopiero w sierpniu. Kiedy tylko zaobserwujemy na kwiatach dziury o nieregularnym kształcie musimy rośliny opryskać preparatem Decis Ogród 015 EW. Jeżeli ogrodnica niszczycielka pojawi się na roślinach ponownie, oprysk powtarzamy. W deszczowe lata masowo w ogrodach pojawiają się ślimaki. Są one nie tylko bardzo żarłoczne, ale do tego w ciągu sezonu kilkakrotnie się rozmnażają. Ich liczba więc stale wzrasta. Wiele osób decyduje się na ich zbieranie do zakopanych w ziemi słoi napełnionych na przykład piwem. Na rynku dostępne są także preparaty chemiczne przeznaczone specjalnie do zwalczania ślimaków. Wśród nich jest między innymi preparat Snacol. Zaleca się także sadzenie roślin, które je odstraszają, tak działają podobno aksamitki. Ślimaki wyżerają nie tylko kwiaty, ale także warzywa. Warto niszczyć nie tylko dorosłe osobniki, ale także składane przez nich jaja. Jaja ślimaków są w stanie przetrwać każdą zimę, stad konieczność niszczenia także ich jaj.

Related posts