zieleń 

Bratki w ogrodzie

 

To prawda, że polskie ogrody coraz chętniej przyjmują do siebie obce, niemalże egzotyczne kwiaty, które wyróżniają się wielkimi kwiatami o nieprzeciętnych oraz imponujących kształtach i kolorach. Nie oznacza to jednak, że brakuje miejsca dla rozwiązań znanych i stosowanych od wieków – a przy tym emanujących subtelnością i delikatnością. Do takich z pewnością zaliczyć można bratki, czyli przepiękne fiołki ogrodowe. Jest to niewielka, ale naprawdę ciekawa roślina. Bratki to rośliny, które osiągają około 25 centymetrów wysokości, mają liście o kształcie jajowatosercowatym (liście dolne) oraz lancetowatym (liście górne). To również kwiatki, które występować mogą w wielu pięknych kolorach. Są nawet warianty dwubarwne. Ich średnica osiąga zwykle osiąga nie więcej niż 12 centymetrów. Rosną pojedynczo.

 

Dobrze wiedzieć, że bratki warto hodować nie tylko w celach dekoracyjnych – obsadzając nimi balkonowe skrzynki, donice oraz ogrodowe rabatki. To kwiaty, które mają zastosowanie także w ziołolecznictwie. Napar przyrządzony z bratka, a dokładnie z fiołka trójbarwnego, pomaga przy leczeniu schorzeń związanych z układem moczowym, chorób skóry, w tym takich dolegliwości jak trądzik, egzema czy wysypka.

 

Bratki to rośliny dwuletnie, które najbardziej obficie kwitną wiosną, zwłaszcza w kwietniu, proces ten trwa aż do końca czerwca. Dużym plusem tych kwiatów jest połączenie różnorodności – szczególnie pod względem kolorów – z bardzo łatwą i niewymagającą uprawą, z którą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik-amator, a nawet osoba, która „nie ma ręki” do hodowli kwiatów. Najprościej jest po prostu kupić w kwietniu gotowe sadzonki, a następnie umieścić je w donicach, skrzynkach czy też w ogrodzie – najlepiej jest robić to w pierwszych dniach kwietnia.

 

Jeśli chcemy hodować bratki z własnych rozsadów, musimy wysiać nasiona – co czynimy w czerwcu lub w lipcu, korzystając z rozsadnika. Już we wrześniu będzie można rozsadzić je w pożądanych miejscach. Czas, jaki jest im potrzebny na wykiełkowanie, to zaledwie od jednego do dwóch tygodni. Pamiętajmy o tym, że bratki można przesadzać nawet wtedy, kiedy kwitną – nie wpłynie to negatywnie na ich stan i kondycję. Aby dobrze przetrwały zimę wystarczy natomiast przykryć je albo słomą, albo liśćmi lub gałęziami z iglaków. Jakie jeszcze warunki muszą otrzymać bratki, by mogły dobrze się rozwijać? Na szczęście żadne szczególne – nie ma większych wymagań odnośnie do jakości gleby, o ile będziemy pamiętać o tym, by zachowywała ona stała wilgotność. Starajmy się wybrać im takie miejsce, które nie znajduje się w stałym zacienieniu. Bratki dobrze zniosą dużą ilość słońca, jednak najdłużej będą nam kwitły, jeśli posadzimy je w półcieniu.

 

Decydując się na bratki w ogrodzie, warto zorganizować im jak najlepsze towarzystwo innych kwiatów. Doskonale będą one harmonizować z takimi gatunkami jak tulipany oraz narcyzy, ale można się też pokusić o to, by stworzyć kwietne dekoracje tylko i wyłącznie z bratków – np. bawiąc się ich pięknymi kolorami.

Related posts