A może oczko wodne?

Nie da się ukryć, że jednym z bardziej dekoracyjnych elementów każdego ogrodu jest oczko wodne. Obecnie na taką instalację decyduje się coraz więcej Polaków, co jest widoczne przede wszystkim w ogródkach działkowych. Jak się okazuje, woda może zapewnić ogrodowi odpowiedni klimat, wpływając na komfort wypoczynku. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom założenie oczka wodnego nie jest trudnym zadaniem. Najpierw jednak należy się zastanowić, jakie tak naprawdę mamy oczekiwania względem tego typu dekoracji.

Pierwszym etapem budowy oczka wodnego jest wyznaczenie odpowiedniego miejsca. Zazwyczaj oczka są zlokalizowane na bocznych terenach ogrodu, chociaż wszystko jest zależne od indywidualnych preferencji. Warto zastanowić się nad dokładnymi parametrami, czyli wielkością oraz głębokością. Należy je dostosować do aktualnych oczekiwań – w przypadku, gdy będziemy chcieli umieścić w oczku ryby, powinniśmy zadbać o odpowiednią głębokość. Należy także pomyśleć nad właściwym uformowaniem naszego oczka. Zazwyczaj brzegi są udekorowane większymi głazami, dzięki czemu całość prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Same oczka najczęściej mają owalny kształt, ale można także zdecydować się na mniej regularną formę. Wszystko tak naprawdę jest uzależnione od naszych indywidualnych upodobań oraz możliwości przestrzennych naszego ogrodu. Warto także zdecydować się na dodatkową dekorację w formie wodnych roślin, które będą otaczać nasze oczko.

Innym przykładem atrakcyjnej wodnej instalacji mogą być fontanny. Trzeba przyznać, że z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością, również wśród Polaków. Z ich pomocą można naprawdę znakomicie zadbać o aranżację ogrodu, zapewniając mu niebanalną dekorację. Poszczególne fontanny są dostępne w różnych wielkościach, w zależności od naszych indywidualnych oczekiwań. Jeśli posiadamy dość małą działkę, powinniśmy zdecydować się na odpowiednio mniejszą fontannę, która w stu procentach wpisze się w nasze potrzeby. Właściciele większych ogrodów mogą natomiast postawić na większy model, który będzie przykuwał wzrok wszystkich sąsiadów. Należy zaznaczyć, że producenci fontann dbają o to, aby były one odpowiednio atrakcyjne. Najczęściej są precyzyjnie wyprofilowane, zachwycając klasycznym stylem. Niejednokrotnie ich stylistyka odnosi się do dziewiętnastego wieku, kiedy to fontanny były stałym elementem parków i ogrodów. Dodatkowo warto nadmienić, że są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, choć oczywiście najpopularniejsze są jaśniejsze modele.

Wodne elementy dekoracyjne mogą być strzałem w dziesiątkę w niejednym ogrodzie. Z ich pomocą uda nam się błyskawicznie ożywić naszą działkę, dbając o odpowiednią atmosferę wypoczynku. Warto zaznaczyć, że zarówno oczka wodne, jak i fontanny, nie są trudne w instalacji. Nic dziwnego, że z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem wśród Polaków, którzy decydują się na tę specyficzną dekorację. Obecnie są one dostępne w atrakcyjnych cenach, więc sam zakup również nie powinien być problemem.